TISKOVÁ ZPRÁVA - Krabčice, 6. dubna 2020

ŘEDITEL SENIORSKÉHO DOMOVA DOPORUČUJE:
NECHTE VŠECHNY ZAMĚSTNANCE PREVENTIVNĚ OTESTOVAT

  • Diakonie v Krabčicích u Roudnice nad Labem, která provozuje domov pro seniory a lidi s Alzheimerovou nemocí, se rozhodla dobrovolně vstoupit do měsíční karantény.
  • Před jejím začátkem proběhlo plošné testování všech zaměstnanců, které prokázalo dva pozitivní případy koronavirové nákazy. Oba jsou v domácí karanténě, mezi klienty a dalšími zaměstnanci se dosud nemoc neobjevila.
  • Ředitel Diakonie v Krabčicích Aleš Gabrysz vysílá signál všem podobným zařízením: neváhejte s plošným testováním zaměstnanců.

Vedení i personál Diakonie v Krabčicích se v úsilí o maximální ochranu svých klientů i zaměstnanců odhodlalo k významnému kroku: uzavřít celý domov na měsíc do preventivní karantény. Tento krok se týká všech 92 současných klientů domova a také 44 zaměstnanců. „K dobrovolné karanténě přistupujeme v současné situaci jako dalšímu preventivnímu kroku ve snaze maximálně chránit naše klienty i pracovníky. Tento postup jsme konzultovali s krajskými hygieniky a ošetřujícím lékařem,“ říká Aleš Gabrysz, ředitel Diakonie v Krabčicích.

Než do karantény nastoupili, nechali se všichni zaměstnanci preventivně otestovat. Výsledek testování prokázal u dvou z nich pozitivní výsledek na Covid-19 a u dalších dvou byl výsledek nejednoznačný. Po konzultaci s hygieniky byli všichni čtyři odesláni do domácí karantény. V horizontu několika dní u nich bude proveden ještě jeden kontrolní test a podle jeho výsledků se budou provádět další opatření. Nikdo z nich zatím nemá žádné příznaky nemoci.

Tato zkušenost jednoznačně prokazuje smysluplnost preventivního testování,“ říká Gabrysz. „Doporučil bych tento postup co nejdříve provést u všech podobných zařízení, kde je to aspoň trochu možné. Nákaza může přijít i tam, kde stejně jako u nás nebyla zanedbána žádná z preventivních opatření vlády či hygieny. U testovaných nejsou pozorovany žádné známe projevy onemocnění koronavirem.“ Gabrysz dále zdůrazňuje, že mezi ostatními zaměstnanci ani klienty domova se zatím onemocnění Covid-19 nevyskytlo. „I když je obecně situace kolem pandemie vážná, o naše klienty se dokážeme dobře postarat, uděláme pro to vše,“ uzavírá Gabrysz.

537DA1DD-27CC-4159-8B98-6F56C2CB2426_1_201_a62B3B71B-2247-46BE-B966-4BCE1BA2A1B0_1_201_a6AD76A69-9268-4026-8D31-FC60028EDB33_1_201_aFEB92BD9-95FE-4DED-A08C-95C424797F0A_1_201_a

O Diakonii ČCE: Pomoc má mnoho tváří

Diakonie v Krabčicích se opírá o dlouholetou tradici v poskytování sociálních služeb a je součástí rodiny Diakonie. V oblasti péče o lidi s Alzheimerovou nemocí je středisko v Krabčicích průkopníkem konceptu bydlení v malých skupinách. Více na www.diakoniekrabcice.cz

Diakonie ČCE patří k nejvýznamnějším poskytovatelům sociálních služeb. Pomáhá lidem v těžkých situacích, kdy už jim nebo jejich nejbližším docházejí síly. Poskytuje služby seniorům, dětem i dospělým s postižením a lidem v různých životních krizích. Diakonie se věnuje také humanitární a rozvojové práci v zahraničí. Ročně podpoří 40 tisíc lidí u nás i ve světě. Více na www.diakonie.cz

Kontakt pro média: Pavel Hanych, tiskový mluvčí, hanych@diakonie.cz, tel. +420 608 880 579

Zisková zpráva ke stažení